محلی برای تبلیغات شما از یاد رفته گان محلی برای تبلیغات شما
 • @date
 • با سلام خدمت همه دوستان گرامی این وبلاگ با هدف تبلیغات در شبکه جهانی راه اندازی شده است برای کسب اطلاعات بیشتر بر روی بنر زیر کلیک کنید
  در باره من :

  منوی اصلی :

  ارشیو تقویم :@date

  ارشیو مطالب :

  موضوع بندی یاداشتها :

  لینک دوستان :


  آمارگیر سایت :

  تعداد بازدیدکنندگان : 33411  پیام بازرگانی با حمایت کانون فناوری اطلاعات بنیاد پارسیان :

  سلام بچه ها یه روزی میرسه که اینجا برا شما چیز های زیبا میذارم به امیذ ذیلر

  شیطنت های طلبگی!

  سفری به دنیای دختران طلبه

  شیطنت های طلبگی!

   

  اینجا شیطنت کردن هم زمان خاصی دارد. می توانی همه شیطنت ها یت را که انجامش سرکلاس های دیگر به هر دلیلی مقدور نیست، ذخیره کنی برای کلاس های روش تدریس یا روش سخنرانی، وقتی که طلبه ای قرار است سخنرانی یا تدریس کند، اگر استاد روشنفکری نصیبتان شده باشد که از قضا اغلب همین اتفاق می افتد، می توانید هر فکر شیطنت آمیزی را به هر نحوی که می پسندید پیاده کنید: خود این داستان مثل یکی از همان راه های رسیدن به خدا، خیلی خواهان دارد! منتها اول خلوص نیت لازم است. نباید به نیت دیگری غیر از ادخال سرور در دل مؤمن بیندیشید در غیر این صورت عمل شما تباه است و آخرتتان ضایع! (از رساله مسائل فقهی خودم!) از اجازه گرفتن های بی مورد و سؤال پرسیدن های بیخودی تا نمک ریختن در لیوان سخنران بیچاره و البته دادن یک 200 تومانی و تقاضای آنکه:«حاج خانم می شه بعد از سخنرانی یک روضه حضرت ابوالفضل هم بخونید؟»جزئی از این شیطنت هاست.

  درکنار همه اینها مدیر حوزه می گوید که برای افزایش روحیه خانم های طلبه، یکی از شیوه های جالب توجه، اردو رفتن است و از این حیث گاه آنقدر این اردوها زیاد می شود که برخی به مزاح می گویند تور علمیه حضرت عبدالعظیم (ع)! مثل اردوهای کاشان، قم، مشهد، اصفهان و تازگی ها هم محلات. البته برخی از طلاب سال گذشته به مکه هم رفته اند- عمره طلبگی- قرار بود کربلا هم بروند که نشد.خلاصه که دست به اردوی خواهرانتان دراین حوزه خوب است.

    یا علی یعنی برو کانال دو!

   یا علی یا علی یا علی.این «یا علی» های آهنگین پی درپی، بیانگر آغاز و پایان کلاس هاست. یعنی همان زنگ کلاس! که با خلاقیت تکنولوژی و اعتقاد را در هم آمیخته آن هم طوری که هر تازه واردی را جذب می کند. زنگ که می خورد، کم کم اساتید، کلاس ها را ترک می کنند و تو گاه صدای «یا الله»گفتن هایشان را می شنوی و آنگاه هم که نمی شنوی، خب، حتماً استاد، خانم است دیگر!  6 استاد آقا، 10 استاد خانم، برخی با تحصیلات حوزوی، برخی با تحصیلات دانشگاهی و برخی هر دو. با رفتن اساتید، کم کم طلبه ها از کلاس ها بیرون می آیند و سکوت راهرو شکسته می شود، چه شکستنی! دیگر صدا به صدا نمی رسد همه اش به خاطر گم شدن سنگ پا نیست، چند نفری در کتابخانه پی کتاب می گردند، تعدادی جلوی برد روزنامه ها ایستاده اند و هم می خوانند و هم بحث می کنند. بعضی اس ام اس های رسیده را چک می کنند و هرازگاهی هم یکی از آنها را بلند می خوانند تا بقیه هم فیض ببرند! تعدادی هم البته دور هم نشسته اند و مثل هر جمع جوانانه دیگری، هر چند دقیقه یکبار، صدای خنده شان بلند می شود! تعدادی هم، هوای جسم مبارک را داشته و مشغول خوردن هستند- هول برت نداره؛ بیشترخوراکی های خانگی، خبری از چیپس و پفک نیست- ناگاه در این شلوغ بازار می بینی که کسی به هر جمعی سر می زند و می گوید: بچه ها! «سلام» و از لحنش می فهمی که منظورش سلام و علیک نیست. گویا می خواهد زمان رسیدن چیزی را یادآور شود. هر گروه با شنیدن کلام او، هر جا که هستند، می ایستند- البته بیشتر توی راهرو- و رو به قبله می کنند و بعد، کم کم که صداها می خوابد و همه آماده می شوند، دست راست روی سینه می گذارند و وقتی شروع می کنند، معنای آن «سلام» را خوب می فهمی.

  السلام علیک یا اباعبدالله و علی الارواح التی... و الی آخر. این رسم قشنگ سلام بر وجود مقدس امام حسین (ع) چند سالی است زنگ های تفریح اول، در حوزه ما اجرا می شود. و گاه مثل آن روز که خبر تخریب حرمین سامرا رسید، فرصت مغتنمی است تا عقده دل بگشایی و ... بعد از سلام آغاز کلاسی دیگر و ...

    بدون بحث فتیره!

   اصلاً همه نظام آموزشی حوزه یک طرف، بحث و این صحبت ها یک طرف. البته بهش می گویند مباحثه. رسم قشنگی است، یادگارهای نظام سنتی حوزه حالا اگر بپرسی این مباحثه اصلا یعنی چه؟ خواهم گفت که این مباحثه یعنی تعدادی طلبه همدرس و هماهنگ با هم، دور هم بنشینند و درس های فراگرفته استاد را بار دیگر توسط خود - اما به صورت کاملا جدی(!) - تکرار و تدریس کنند.

  هر بار فردی ازگروه جای استاد و بقیه در جایگاه شاگرد قرار می گیرند و مباحثه که بر منطق روش قرآنی «جدال احسن» پایه ریزی شده است، بخشی از برنامه روزانه درسی است و در نظام آموزشی حوزه، همانقدر که شرکت در کلاس درس اهمیت دارد، حضور در جلسات مباحثه حائز اهمیت است و انعکاس خارجی این اهمیت در حوزه حضرت عبدالعظیم (ع) یعنی اینکه فرد خاصی مسئول چک کردن حضور و غیاب خواهران در جلسات مباحثه است و سه جلسه غیبت غیرموجه، یعنی یک جلسه غیبت درسی و ... البته همیشه هم مباحثه، مباحثه نیست! گاه برخی دوستان حوزوی فقط مباحثه می کنند، بدون محتوای درسی! و تو را به یاد بیتی از خواجه شیراز می اندازند که:

   

              مباحثی که در آن مجلس جنون! می رفت

                                                      ورای مدرسه و قیل و قال مسئله بود

   

  خب، نمی شود که همیشه هم بی خیال سریال شب قبل و مصاحبه رئیس جمهور و دیدار «آقا» و طرح جدید نیروی انتظامی و دعوای این روزنامه با آن ارگان و حتی بحث های کاملا زنانه خیاطی و آشپزی شد. مگر خیلی مثبت باشی، که در جوان امروزی- حتی از نوع حوزوی اش- کمتر چنین درس خوان های مثبتی را می یابی که مثلا راس ساعت یازده برای مباحثه در نمازخانه حاضر شوند و تا خود ساعت 50/11 و بلکه بیشتر، لمعه و مبادی و فلسفه و منطق بخوانند. اصلا قشنگی درس خواندن به همان شیطنت های زیرکانه ای است که فقط به یک فکر جوان نفوذ می کند. اصلاً این بحث ها اگر نباشد که آن بحث ها جواب نمی دهد، باور کنید!


  10:58 ب.ظ | حمید | نظرات [0]


  Resolution: 1024 * 768

  حقوق این وبلاگ محفوظ است و کپی از آن تنها با ذکر نام مجاز می باشد.

  پیام مدیر :
  به وبلاگ من خوش آمدید.


  لوگوی من :


  پیوندهای روزانه :

  مطالب قبلی :